I keď svet ide stále dopredu, mladí ľudia musia vždy začínať od začiatku. (Johann Wolfgang von Goethe)

www.tecemko.sk

911 05 Trenčín, Vlárska 383/2F - písomný kontakt a sídlo o.z.
poradenské centrum a kancelária o.z.: Nám. SNP 9, Trenčín (budova VAJAK, 1. posch.)
+421 919 136 192

Partneri projektu:

Detský domov Lastovička Trenčín

Detský domov Adamovské Kochanovce

Dukla Junior o.z. Trenčín

Projekt bol realizovaný vďaka národnému projektu

KomPrax - Kompetencie pre prax.

Ďakujeme Slovenskému inštitútu mládeže IUVENTA.

 

ĎAKUJEME projektovému tímu za aktívny prístup a zážitok:

Martina Marienková - vytvorenie projektu, jeho realizácia, organizačné zabezpečenie, práca s deťmi a ML

Peter Guliš - organizačné zabezpečenie, práca s deťmi a ML

Zuzana Ševčíková - fotografovanie a vytvorenie spomienok, práca s deťmi a ML

Ladislav Belovič - odborno-metodické koučovanie tímu, technika pádlovania, vedenie dračej lode

Gabriela Kubelová - práca s deťmi a ML, organizačná spolupráca

Zuzana Marková - organizačná spolupráca

a vychovávatelia z DD 

 

IUVENTA - finančná podpora a neformálne vzdelávanie autora projektu

 

SÚBOJ DRAKOV

 
     Posledný októbrový deň 31.10.2014 bol konečne vhodný na vodu. I keď bol chladný, slniečko sa nám snažilo zohriať vzduch, voda bola skutočne ľadová. Po niekoľkých zmenách termínu kvôli upršanému počasiu sa nám nakoniec podarilo voľnočasovú aktivitu uskutočniť. Opäť sme sa stretli partia úžasných mládežníkov a niekoľko vytrvalostných dospelákov, ktorí potrebovali zastabilizovať a zaplniť dračiu loď proti prevráteniu :). Tréner kanoistov Lacko Belovič najskôr vytvorený tím privítal a zadal ťažkú a náročnú úlohu - bolo treba objemnú a veľkú dračiu loď vytiahnuť z hangára. A to fakt nebolo jednoduché, keďže má niekoľko metrov a váži neskutočne dosť. Po vygooglení sme načítali, že jej dĺžka je približne 13 m, šírka do 2 metrov a základná váha lode je cca 250 kg. Uvádzame základná, pretože ak sa posádka usadí, váha lode je približne 2000 kg a do zadnej časti si sadajú hlavne väčšie rozmery osôb :). 
     Po vydarenom posadení lode na hladinu vody rieky Váh, nám tréner každému rozdal pádla a na sucho sme sa museli naučiť ich ovládať, ako ich uchopiť, ako nimi manipulovať, zaberať vo vode, ktorá ruka je na rúčka a ktorá ruka zaberá. Metodicko-technické pokyny boli veľmi potrebné a to už len z hlavného dôvodu - čo najmenej sa zaprskať od vody, keďže vonku teplota klesla k 12-15 stupňom. Jeseň už klopala na dvere a vysmievala sa nám, že máme vôbec odvahu ísť na ľadovú vodu. 
     A dokázali sme to. Zážitok to bol nádherný. Niektorí z nás boli na vode po prvýkrát, boli aj vystrašení. Mali sme však medzi nami aj profíkov - aktívnych chlapcov a mládežníkov, ktorí sa pádlovaniu venujú aktívne v rámci svojho voľného času a krúžkov. Našťastie nám pomáhali a radili, ako máme my laici postupovať. Nasledovalo niekoľko okruhov po Váhu, od Lodenice k železnému mostu až po murovaný smerom k stavidlám. Nádherné pohľady na mesto Trenčín, na hrad, na okolie a prírodu boli neopísateľné, toto treba len zažiť. Každý obyvateľ pozná mesto, ale pohľad priamo z vody bol úžasný. Len si skúste predstaviť harmóniu na hladine vody vo veľkej dračej lodi, nad vami krásne jasné modré nebo a slniečko, jemný vetrík a pred vami, za vami, povedľa vás nádherné scenérie prírody a mesta. 
     Zážitok to bol úžasný, mládežníci boli skvelí a tréner? - no ten dal aj troška zabrať, keďže nám dal do tela, ale je to pán svojho povolania. Pracuje aktívne s deťmi a mládežou a jeho prístup bol profesionálne skvelý - ďakujeme :) a opäť niekedy na budúce pri poznávaní nových možností a voľno-časových aktivít s cieľom super zážitkov. Veríme, že sa opäť čoskoro stretneme :). 

Fotogaléria: SÚBOJ DRAKOV